W marcu wiele bibliotek, księgarń, firm i innych instytucji obchodzi Międzynarodowy Tydzień  Książki Elektronicznej. Celem akcji jest promocja  i popularyzacja e-booków i e-czytania. W tym roku tydzień e-książek obchodzony  był w dn. 3-9 marca.

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy także włączyła się w te obchody, promując dostępne w bibliotekach gminy Jasło zasoby i publikacje elektroniczne.

O tym  czym są e-booki i audiobooki, czy wybrać książkę tradycyjną czy elektroniczną, na  jakich urządzeniach dziś możemy czytać i gdzie znaleźć darmowe e-książki, mogli przekonać się uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej  na lekcjach bibliotecznych zorganizowanych  przez  FGBP. Uczestnicy zastanawiali się też nad wadami i zaletami takiego mobilnego czytania. Porównywali  różne wersje i formaty tej samej książki i przeglądali serwisy oferujące dostęp do takich publikacji

Zarówno w życiu codziennym jak i w bibliotekach książki elektroniczne rozgościły się już na stale i znalazły sobie całkiem sporą i rosnącą  rzeszę czytelników. Już nikogo nie dziwi osoba czytająca na tablecie, czytniku czy choćby telefonie,  często w miejscach publicznych, środkach lokomocji, w plenerze  czy nawet  w szkole.  Naczelną motywacją do wyboru sposobu powinna być przede wszystkim wygoda czytania.  A czytając zawsze należy pamiętać, że:
„NIE FORMA,  LECZ TREŚĆ JEST ISTOTĄ LEKTURY”.

A. Jeleń