W ramach „Tygodnia Bibliotek 2019” w dn. 13 maja, Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy  odwiedzili uczniowie oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej.

Dzieci wiedzą, że Biblioteka to doskonałe miejsce na głośne czytanie. Tym razem  nie odbyło się ono z książką w ręku, ale za pomocą ilustrowanego Teatru Kamishibai. Ten niecodzienny sposób sprawił, że dzieci słuchały jak zaczarowane.

Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania. Podstawowym elementem jest drewniana skrzynia butai, która wyglądem przypomina teatr marionetkowy. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami, na których przedstawione są kolejne fragmenty bajki. Dzięki tej wyjątkowej formie przekazu Kamishibai nawiązuje się niezwykłą więź ze słuchaczem, który współprzeżywa czytaną historię.

W czasie godzinnego spotkania mali goście poznali bajkę "O panach Palcach"
i "Bajkę o Wiśle". Była to doskonała okazja aby wspólnie potrenować  naukę liczenia, a najmłodsi poznali nazwy palców u rąk. Dzieci mogły też wcielić się w rolę opowiadacza i stanąć po drugiej stronie sceny.

Uśmiech na buziach dziecka może być potwierdzeniem, że taka forma głośnego czytania rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz niewątpliwie na dłużej pozostaje w ich pamięci.

Z okazji Tygodnia Bibliotek bibliotekarze dostali od dzieci i nauczycieli piękne życzenia, a każdy z przybyłych gości zaznaczył swoją obecność odrysowując dłoń na przygotowanym wcześniej plakacie.
Dziękujemy za pamięć i wspólną zabawę!

A. Jeleń