W tym roku Tydzień Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem:
„Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
A my interpretując to hasło, wspólnie z dziećmi z grupy Biedronek i z uczniami zerówki  z  Przedszkola w Szkole Podstawowej w Trzcinicy, udowodniliśmy, że z „Biblioteki w Kosmos…tylko jeden krok”.

W czasie dwóch spotkań zorganizowanych w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, wspólnie przeżyliśmy kosmiczną przygodę.

Dzieci, o Kosmosie, wiedzą już bardzo dużo. Gwiazdy, planety, odległe galaktyki to temat, który ich bardzo interesuje.

Aby utrwalić swoje wiadomości, wspólnie obejrzeliśmy kreskówki „Dziadek Królik w Kosmosie” i wraz ze Świnką Peppą  udaliśmy się  w podróż na Księżyc.

Dzięki opowieści ruchowej przez chwilę poczuliśmy się jak astronauci, a oglądając prezentację multimedialną poznaliśmy Układ Słoneczny, porównując wielkość i wygląd poszczególnych planet.

Za pomocą tabletu i interaktywnych animacji w rozszerzonej rzeczywistości mogliśmy sprawdzić jak wygląda powierzchnia Księżyca, posterować marsjańskim łazikiem i przekonać się, do czego potrzebna jest winda księżycowa.

Nie zabrakło też zajęć plastycznych.  Dzieci z młodszej grupy stworzyły własne
kamienie księżycowe, które obsypane gwiezdnym pyłem zachwyciły nas niezwykłymi kształtami i kolorami.  Zerówkowicze  spróbowali zamknąć Kosmos w słoiku. Wykorzystując wodę, olej, barwniki spożywcze i brokat udało im się wyczarować odrobinę gwiezdnego nieba.

Wszyscy uczestnicy  poznali także kilka książek o Kosmosie, dostępnych w Dziale dla dzieci. Między innymi „Układ Słoneczny”, książkę z Rozszerzoną Rzeczywistością czy pięknie ilustrowane wydawnictwa o gwiazdach i konstelacjach.

Tradycyjnie nie zabrakło też głośnego czytania. Mali goście z zaciekawieniem wysłuchali przygód swojej ulubionej  Kici Koci, która tym razem znalazła się w Kosmosie.

Zajęcia odbyły się 12 i 16 maja w FGBP w Trzcinicy.

BARDZO DZIĘKUJEMY za wspólny czas i mnóstwo dobrej energii.

FGBP