Drukuj

     W całej Polsce trwa Tydzień Bibliotek, któremu w tym roku przewodzi hasło: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.  Zgodnie z tym hasłem przewodnim na czwartkowych warsztatach dla dzieci spróbowaliśmy zmieścić w bibliotece nie tylko świat, ale i cały wszechświat.

    Na warsztatach dzieci obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której poznały bliżej kosmos i naszą galaktykę. W podróż po gwiazdozbiorach zabrały ich Wielka  i Mała Niedźwiedzica, bohaterki książki z serii „Otulone nocą”  Pauliny Chmurskiej.  „Mała wielka niedźwiedzica” to poruszająca opowieść o Małej Niedźwiedzicy, która podróżuje po Drodze Mlecznej ze swoją mamą – Wielką Niedźwiedzicą. Ma ona ze sobą powierzony jej przez mamę tajemniczy pakunek, który musi bezpiecznie dostarczyć w odpowiednie miejsce na nocnym niebie. Po drodze niedźwiedzice spotykają różne gwiazdozbiory: Gończe Psy, Żyrafę, Rysia, a nawet Smoka.

     Uczestnicy poznali również kilka aplikacji na telefon lub tablet, które ułatwią im obserwacje nocnego nieba. Sami również stworzyli swoje konstelacje, a skrawek wszechświata udało im się zmieścić  w słoiku i zabrać na pamiątkę do swoich domów.

Spotkanie odbyło się 12 maja w bibliotece w Szebniach.


GBP w Jaśle z/s w Szebniach