Uczestnicy czwartkowych zająć w bibliotece mieli okazję wysłuchać  historii o Szklanym Człowieku  autorstwa Beaty Krupskiej.  Autorka w przepiękny i metaforyczny sposób ukazuje to, że tak naprawdę każdy z nas jest Szklanym Człowiekiem.

 

     To opowieść o tym, jaką potężną bronią jest słowo i jaki ma wpływ na drugiego człowieka. Szklany człowiek był dobry i mądry, był przezroczysty, więc nikomu nie przeszkadzał. Pomagał tym, którzy tego potrzebowali. Ludzie nie lubili go za jego inność, dlatego często rzucali w niego kamieniami i patykami,  on nie zwracała na to uwagi. Jednak kiedy ktoś rzucił w niego złym słowem – rozsypał się na miliony drobnych kawałków. Te małe drobinki szkła krążą dziś po całym świecie, ale nie pamiętają, że są częściami Szklanego Człowieka.

     Lektura wywołała dyskusję wśród małych słuchaczy, o słowach, które mogą nas urazić, o uczuciach, które towarzyszą po wypowiedzeniu czy wysłuchaniu czegoś co rani i boli. Na warsztatach poruszyliśmy również temat hejtu. Wspólnie odpowiedzieliśmy sobie dlaczego łatwiej jest kogoś obrażać online i jakie mogą być tego konsekwencje.

     Mali czytelnicy wykonali również witrażowe serca, które po pocięciu nie tak łatwo było złożyć w całość, bo są słowa, które uderzają prosto w serce, i sprawiają, że rozpada się ono na drobne kawałki, bo przecież  „każdy z nas jest szklanym człowiekiem, tylko nie wiadomo, które słowo nas zniszczy”.

     Warsztaty odbyły się 23 czerwca i inspirowane były książką „ O mowie nienawiści i hejcie”, którą otrzymaliśmy dzięki Fundacji Humanity in Action Polska. Publikacja powstała i została wydana w ramach projektu, wspieranego finansowo przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (EVZ) EVZ Foundation oraz finansowanego w części przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce U.S. Embassy Warsaw.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach