Drukuj

 

     Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. W czwartek już o 8.45 zwarci i gotowi czekaliśmy na odjazd autokaru w kierunku zagrody edukacyjnej „Ranczo Pstrągowa”. Była to niezwykła przygoda dla wszystkich. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się zwierzętom i je nakarmić. Świetnie bawiły się w małpim gaju, skakały na „dmuchańcach” oraz zjeżdżały na pontonach. 
  
     Po wspólnej zabawie nadszedł czas na pyszne kiełbaski oraz na samodzielne robienie proziaków.  Są to niewielkie placki o bardzo skromnym składzie. Pierwszy proziak został zrobiony około sto pięćdziesiąt lat temu. Przepis na niego przekazywano sobie z ust do ust, a rodzinne receptury niewiele się od siebie różniły. Do ich przygotowania gospodynie potrzebowały jedynie mąki pszennej, jajek, kwaśnego mleka i odrobiny sody, od której proziaki biorą swoją nazwę.

     Zwieńczeniem atrakcji była przejażdżka na przyczepie ciągniętej przez traktor, wysłuchanie bardzo ciekawej lekcji historii w indiańskim tipi oraz karmienie ryb w stawie.
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie pobyt w Ranczo był dniem pełnym niezapomnianych wrażeń, uśmiechu i fajną przygodą.

     Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.

     Wycieczka odbyła się 21 lipca br. w ramach projektu „ Książka w ruch – czytamy i polecamy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki".


GBP w Jaśle z/s w Szebniach