W bibliotece w Szebniach odbyły się warsztaty dla dzieci, których celem było zwiększenie świadomości na temat pracy dzieci w fabrykach odzieżowych.

     Spotkania rozpoczęły się od opowieści o Zahiji, dziewięcioletniej dziewczynce z Bangladeszu, która pracuje w fabryce odzieżowej, aby pomóc swojej rodzinie. Dzieci z uwagą słuchały historii Zahiji, ucząc się o trudnych warunkach, w jakich pracują dzieci w innych częściach świata. Prowadząca wyjaśniła, dlaczego niektóre dzieci muszą pracować zamiast chodzić do szkoły i jak trudne jest ich codzienne życie.

     Po wysłuchaniu historii Zahiji, dzieci przystąpiły do części plastycznej warsztatów.  Zadaniem uczestników było stworzenie papierowego łańcucha, którego ogniwa będą zawierały przesłania solidarności i wsparcia dla dzieci pracujących w fabrykach odzieżowych.

     Uczestnicy z zapałem i kreatywnością przystąpili do pracy. Na paskach papieru pojawiły się hasła takie jak "Stop pracy dzieci", "Każde dziecko zasługuje na szkołę" oraz "Edukacja dla wszystkich dzieci". Niektórzy narysowali także symboliczne obrazki przedstawiające uśmiechnięte dzieci, szkoły i zabawki.

     Po zakończeniu dekorowania pasków, uczestnicy zaczęli łączyć swoje ogniwa, tworząc długi, kolorowy łańcuch. Każde ogniwo symbolizowało solidarność i wsparcie dla dzieci takich jak Zahija.

Na koniec warsztatów każdy miał okazję opowiedzieć o swoim przesłaniu i znaczeniu swojej pracy.

     Warsztaty były nie tylko edukacyjne, ale również wzbudziły w dzieciach poczucie odpowiedzialności za innych. Zrozumiały, że choć ich codzienne życie różni się od życia Zahiji, mogą wpłynąć na świat, aby stawał się lepszy.

Spotkania odbyły się 19 i 20 czerwca w bibliotece w Szebniach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" pn. KSIĄŻKOWE TWORY.GBP w Jaśle z/s w Szebniach