Głośne czytanie jest jedną z metod zachęcających najmłodszych do spotkań z książką. To jedna z częściej wykorzystywanych form pracy biblioteki, która nie tylko stymuluje rozwój mózgu, uczy myślenia czy rozwija słownictwo, ale także naucza wartości, pobudza wyobraźnię i kreatywność dzieci.

 

     W ostatnich miesiącach, pandemia i wszystko co wiąże się obecną sytuacją znacznie ograniczyły liczbę spotkań w bibliotekach. Dlatego by mieć stały kontakt z dziećmi, zachęcać ich do czytania i nieprzerwalnie rozbudzać w najmłodszych czytelnikach miłość do książek, Filia Gminnej Biblioteki Publicznej, we współpracy z Przedszkolem w Szkole Podstawowej w Trzcinicy realizują przedsięwzięcie „POCZYTAJKI”.
Wspólne działania rozpoczęły się w kwietniu. W ramach Światowego Dnia Książki przedszkolaki otrzymały pierwszy z cyklu filmików nagranych w bibliotece.  Dzięki technologii i nowym metodom pracy, dzieci bezpiecznie, ale w równie atrakcyjnej formie mogły wziąć udział w głośnym czytaniu, tym razem on-line.

     Pierwszą z „poczytajek”, była lektura „Nie lubię książek. Koniec kropka”, autorstwa E. Perry i S. Davey.  To opowieść o Michasi, która nie lubiła czytać i jej przygodach, które sprawiły, że już na zawsze pokochała książki.

     Kolejną on-line’ową propozycją była pierwsza z części serii: „Humorki” autorstwa A. Zimnowodzkiej.  To „Śmiechołki” czyli zabawne przygody rodziny, której członkowie pewnego dnia odkrywają, że ktoś im ukradł uśmiechy, z czym wiąże się detektywistyczne dochodzenie, opisane i zilustrowane w dowcipny sposób.

     Zabawna  seria „Humorki” bardzo spodobała się najmłodszym. W następnym tygodniu mieli okazję wysłuchać opowieści „Zdziwionki”  i poznać przygody mieszkańców dziwacznego domu, nad brzegiem rzeki NIC oraz dowiedzieć się czym skończyła się ich tajemnicza wyprawa w miasto.

    Przed nami jeszcze kilka spotkań.

    Kolejne  filmy pojawiają się cyklicznie, raz w tygodniu. Opowieści czytają bibliotekarki, na ekranie telewizora, a panie nauczycielki na miejscu prezentują wybrane książeczki dzieciom. Taka współpraca, to nie tylko doskonały sposób na utrzymanie wzajemnych relacji, ale także nieprzerwalny kontakt dzieci z książką i biblioteką.



 





FGBP w Trzcinicy