18 maja po bardzo długiej przerwie wreszcie doszło do spotkania przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Smyk z bibliotekarzem. Spotkanie było nawiązaniem do niedawno obchodzonego Dnia Bibliotekarza. Niestety wszystkie dzieci nie mogły odwiedzić bibliotekę, dlatego częściowo w sposób wirtualny gminna biblioteka „przyjechała” do dzieciaków.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Najpierw zerówka i starszaki wyruszyli w podróż po różnego rodzaju bibliotekach, od tych bardzo starych, poprzez te ogromne i nowoczesne, po biblioteki stworzone tylko i wyłącznie dla dzieci. Z pomocą filmiku instruktażowego mogli dowiedzieć się jak wygląda obecnie wizyta w bibliotece. Jak również mogli zobaczyć jak to odbywało się choćby 10 lat temu, czyli za pomocą papierowych kart. Szukali w książkach specjalnych oznaczeń informujących, że jest to książka z biblioteki.  Wiele niezwykłych książek wzbudziło ogromne zainteresowanie, zwłaszcza te które nie miały wcale literek, albo takie, które się rozkładały i za każdym razem „coś ciekawego” wyskakiwało.

Maluchom w skrócie zostały przedstawione zasady działania bibliotek, nie bardzo się one dzieciom podobały, zwłaszcza ta, że trzeba te fajne kolorowe książki z ich ulubionymi bohaterami gdzieś oddawać… Wspólnie odczytana książka Herve Tulleta wzbudziła wiele emocji. Dzieciaczki dotykały, przekręcały ale także potrząsały książką, która na każdej kolejnej stronie odkrywała zaskakujące kształty i kolory.

Spotkanie z przedszkolakami było połączone z promocją Akcji „Czytaj, rozwiń skrzydła i leć”. Na pożegnanie z bibliotekarką każde dziecko dostało kartkę z piórkiem. Należało pokolorować lub wykleić swoje piórko, podpisać i zwrócić pani bibliotekarce.