Warzyce
Odsłon: 194

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”  
Jim Trelease

     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września. Zainicjowany został przez Polską Izbę Książki w 2001 r. W związku z tym dniem zostałyśmy zaproszone do Niepublicznego Przedszkola Smyk w Jaśle by poczytać dzieciakom.

 

     Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku: zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu, przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

     Spotkania zaczęliśmy od udania się w podróż do krainy bajek i uwolnienia bohaterów, których zła czarownica uwięziła w wysokiej wierzy. Dzieciaki znakomicie poradziły sobie, z rozpoznaniem i nazwaniem wszystkich bohaterów.

     Następnie dzieciaki wysłuchały opowieści o „Pawiu” Pana Poety. To książka o pawiu, który zgubił piórka. Ptaki jednak wpadają na pomysł, że jeśli każdy da pawiowi po jednym piórku, to odzyska on swój ogonek. I tak się dzieje. A kiedy wiosną odrasta mu własny, mówi, że woli ten od przyjaciół, bo jest oznaką życzliwości. Ta edukacyjna książka dla dzieci uczy przyjaźni i wrażliwości na krzywdę innych.

     Na zakończenie spotkań w grupie „Żyrafki” przedszkolaki sprawdzały swoje umiejętności w samodzielnym czytaniu książek przyniesionych przez panią bibliotekarkę, takich z dużymi literami i tekstami przeznaczonymi do nauki samodzielnego czytania.
Natomiast w grupie „Tygryski” dzieciaki ćwiczyły swoje umiejętności wyobrażania sobie „czytając” Picture Book, czyli książkę z samymi obrazkami wymyślając do niej przeróżne historie.

     Na pożegnanie wszystkie przedszkolaki dostały obrazki przedstawiające Pawia, by samodzielnie wykonać mu ogony.