Ogólna

 

     Dzień kropki na całym świecie obchodzony jest 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. To właśnie tego dnia 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynolds’a i to właśnie od niej wszystko się zaczęło…

     Tym razem dzieci na warsztatach poznały właściciela największej fabryki czekolady na świecie – Willy’go Wonkę. Wraz z bohaterami książki "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla wybrały się one na jednodniową wycieczkę po fabryce. Zwiedziły halę czekoladową, poznały Umpa – Lumpy, same również na chwilkę mogły zamienić się w te śmieszne postacie i stać się pracownikami fabryki czekolady.


 

     „Kłamstwa, mój chłopcze, można poznać w jednej chwili. Są dwa rodzaje kłamstw – jedna mają krótkie nogi, a inne długie nosy. Twoje należą do tych drugich”. Cytat ten pochodzi z powieści o drewnianym pajacyku Carlo Collodi.

     To właśnie ten włoski pisarz i dziennikarz, autor powieści i komedii jest twórcą  postaci Pinokia. Drewniany pajacyk i jego przygody spisane przez autora stały się inspiracją dla wielu innych twórców. W 1940 roku ukazała się film animowany Walta Disneya, a w 2022 roku Guillermo del Toro stworzył filmową opowieść w technice poklatkowej o tym niesfornym pajacyku.

     Na jednych z bibliotecznych warsztatów dzieci dowiedziały się co to są jętki. Wszystko za sprawą cudownej książki „W pogoni za życiem” autorstwa Przemysława Wechterowicza. Jętka wraz z Muchą wyruszają na podbój Nowego Jorku. Jętka nie wie, że ma czas tylko do zachodu słońca *, a jej towarzyszka chce jej pokazać jak najwięcej.

      Z przyjemnością informujemy, że Gminna Biblioteka w Jaśle z/s w Szebniach wraz
z filiami w Osobnicy w Trzcinicy i w Warzycach w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 30 000,00 złotych  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Priorytet 1.

     Program wspiera rozwój czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Wzbogaca oferty bibliotek publicznych, mając na celu zakup nowości wydawniczych do bibliotek oraz rozwój ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.

     Koordynatorem zadania jest Biblioteka Narodowa, która odpowiada za realizację wyznaczonych priorytetów w bibliotekach publicznych.

     Książkowe nowości już wkrótce pojawią się na półkach w naszych bibliotekach.
Zapraszamy do lektury i  bibliotek


.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach