Kiedy byłam mała,
mama wierszyki dla mnie układała,
a wieczorem kołysanki śpiewała.
Pewnego dnia…
Moja mama życie swe utraciła,
ale wiem, że nigdy mnie nie opuściła.
I patrzy zza białej chmury
jak kruszę między ludźmi mury.
Jak upadam i znów się podnoszę
i życia trud dzielnie znoszę.
Idę przez świat,  mamo do Ciebie.
Bóg da.. Spotkamy się w niebie…
                               (Aneta Rolek, Dzień Matki)


     Dzień Matki jest szczególnym świętem obchodzonym corocznie i jest wyrazem szacunku dla wszystkich matek. Święto to po raz pierwszy w Polsce obchodzono  w Krakowie w 1914 roku, przypada ono na 26 maja.
 
     Organizatorzy obchodów Dnia Matki postarali się by czas spędzony razem był dla wszystkich matek chwilą wyjątkową i pełną atrakcji. W uroczystym spotkaniu oraz koncercie uczestniczyło ponad sto przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Jasło. Uroczysty koncert w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Warzycach pod kierunkiem Lidii Witkowskiej i Danuty Świszcz był prawdziwą ucztą kulturalną dla ucha i duszy. Koncert zespołu „Pogórzanie” rozśpiewał całą salę w rytm ludowych lokalnych piosenek.

     24 maja 2018 r. w sali Domu Ludowego w Warzycach, odbył się Gminny Dzień Matki połączony z podsumowaniem konkursu i wręczeniem nagród oraz listów gratulacyjnych od Stanisława Pankiewicza – wójta gminy Jasło za działalność społeczną na rzecz lokalnego środowiska w dziedzinie krzewienia kultury i tradycji. Uroczystość poprzedzona została Mszą świętą w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Warzycach, którą odprawił ks. proboszcz Mieczysław Piróg podkreślając, że uroczystość ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia.

     Wręczono statuetki i dyplomy dla zwycięzców konkursu: w kategorii poezja statuetkę otrzymała: Aneta Rolek,  proza:  Łukasz Szostkiewicz,  rękodzieło artystyczne: Zofia Gałuszka.

     Wyróżnienia specjalne w konkursie literackim otrzymali: Ewelina Osolińska, Rozalia Kolanko, Halina Urban, Zofia Macek, Beata Rolek i Maria Ulaszek.

     Wyróżnienia w kategorii praca plastyczna otrzymały: Alicja Antonik, Magdalena Betlej – Kuc i Marta Bartuś.

     Organizatorami okolicznościowej gali byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Koło Gospodyń Wiejskich w Warzycach, Aleksandra Błasik - sołtys wsi Warzyce oraz Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które okazały wielkie serce oraz pomogły w przygotowaniu i realizacji spotkania.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach,
SRKLZJ w Trzcinicy, KGW w Szebniach