Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucje Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Gmina Jasło byli realizatorem programu naukowo-dydaktycznego pn. DLA NICH, DLA NAS-DLA PAMIĘCI. Konferencja naukowa z udziałem młodzieży i dorosłych  odbyła się w czytelni Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach w dniu 9 października 2018r.

Projekt „Wielokulturowa pamięć dni minionych” jest istotnym działaniem służącym przywracaniu pamięci o dawnych mieszkańcach Podkarpacia.

Referaty wygłosili: dr Joanna Potaczek - UR „Przed Zagładą było życie”, mgr Zofia Macek - „Zagłada ludności żydowskiej na terenie gminy Jasło”.

Podczas spotkania została udostępniona wystawa i prezentacja multimedialna poświęcona „Pamięci Ofiar Holokaustu w Gminie Jasło” przygotowana przez Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej GBP.