Wyobraźnia   to zdolność tworzenia w myślach rozmaitych obrazów i  historii. To tworzenie czegoś nowego. Albert Einstein uważał, że jest ona ważniejsza od wiedzy, ponieważ jest nieograniczona. Książki są drzwiami do różnych światów. Dzięki nim możemy podróżować, nie ruszając się z miejsca. Jednym z powodów, dla których warto je czytać jest właśnie rozwijanie fantazji i wyobraźni.

W Tygodniu Bibliotek Gminna Biblioteka w Jaśle z/s w Szebniach zorganizowała akcję „Czytaj, rozwiń skrzydła i leć” promującą czytanie książek jako świetny sposób rozwijania kreatywnego myślenia. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefanii Sempołowskiej w Szebniach i biblioteką szkolną  20 maja odbyły się kreatywne zajęcia dla uczniów kl. V.  Dzięki ćwiczeniom mieli oni okazję przenieść się do wnętrza swojej wyobraźni. Patrzyli przez dziurkę od klucza do wnętrza tajemniczego domu, rysowali dziwnego stwora oraz odpowiadali m. in. na takie pytania jak: co by było gdyby krowy były wielkości motyli?

Uczestnicy poznali również książki, które ze względu na małą ilość tekstu jaką zawierają nazwane są picture bookami. Obrazy i krótkie teksty w nich zawarte są bardzo dobrą metodą rozwijania kreatywności, zmuszają czytelnika do myślenia.  Jedną z takich książek jest „Kłopot” Iwony Chmielewskiej. Bohaterka książki – dziewczynka prasuje haftowany obrus, cenną pamiątkę po babci. Zamyśla się i na białym płótnie powstaje ślad spalonego żelazka. To prawdziwy kłopot. Uczniowie mieli wiele pomysłów, jak pomóc dziewczynce go ukryć

Szkoła Podstawowa w Szebniach przyłączyła się również do tworzenia kolorowych skrzydeł. Uczniowie wykonali kolorowe pióra, z których powstaną duże skrzydła promujące akcję.  Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do akcji.