Dzień kropki na całym świecie obchodzony jest 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. To właśnie tego dnia 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa.

 

     „Kropka” to historia małej Vashti, która twierdzi, że nie potrafi malować. Wszystko jednak zmieniają słowa nauczycielki skierowane do dziewczynki: „Postaw kropkę, i zobaczymy co się stanie”. Vashti zrobiła to, o co prosiła ją nauczycielka i podpisała się pod swoim dziełem. Następnego dnia zobaczyła swoją kropkę w pięknej pozłacanej ramie i stwierdziła, że przecież potrafi malować ładniejsze kropki. I tak zaczęła się jej przygoda. Dzięki nauczycielce Vashti uwierzyła w siebie, pomogła też odnaleźć talent swojemu przyjacielowi.

     Peter H. Reynolds autor Kropki mówi, że planeta Ziemia jest jedną wielką kropką. Staje się mniejsza każdego dnia, kiedy tworząc i pracując, wspólnie „łączymy nasze kropki”. My również postanowiliśmy połączyć kropki. Uczestnicy warsztatów, które odbyły się w bibliotece w Szebniach mieli okazję wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, zaznaczając tym samym swoją obecność w tym dniu.

     Dzięki historii Vashti uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest wsparcie najbliższych, jak rozwijać swój talent, dążyć do swoich celów  mimo trudności i przeciwności losu, a nie zawsze jest to łatwa droga. Dzieci miały także okazję poznać historie Coco Chanel i Stephena Hawkinga, którzy udowodnili światu, że o swoje marzenia warto walczyć. Najważniejsze, to się nie poddawać i  o tym każdego roku przypomina nam historia Vashti.

 

GBP w Jaśle z/s w Szebniach