Mity posiadają ponadczasowy charakter są źródłem natchnienia, inicjatywy twórczej oraz bogactwa wyobraźni. Posiadają uniwersalne wartości, symbolikę, piękno i bogactwo treści.

Młodzież z klas VI i VIII  ze Szkoły Podstawowej im. Stefanii Sempołowskiej w Szebniach 16 listopada miała okazję poznać jeden z bałtyjskich mitów „Biruta i tajemnica rzeki”.  Baśń tę w reżyserii Przemysława Jaszczaka mogli obejrzeć w Teatrze „Maska” w Rzeszowie.  Opowieść ta przenosi widza do świata Bałtów, którzy niegdyś zamieszkiwali południowo-wschodnie rejony Morza Bałtyckiego.

Spektakl opowiada o mieszkańcach spokojnej wioski, w której zaczynają dziać się niepokojące rzeczy: jedzenie nabiera gorzkiego smaku, dzieci zaczynają chorować, zwierzęta są osowiałe. Okazuje się, że to za sprawą wody w rzece, która nagle stała się gorzka.  Za całe zło mieszkańcy obwiniają wiedźmę Birutę, ona z kolei twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zaistniałą sytuacją i wraz z małą dziewczynką próbuje dowiedzieć się jaka jest tajemnica rzeki.

Organizatorem wyjazdu była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, przejazd oraz bilety do teatru dla wszystkich uczestników sfinansowane zostały z projektu „Łączy nas Książka”– dofinansowanego z programu  „Partnerstwo dla książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.