Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, do której co roku włącza się coraz więcej firm i instytucji.

     Od kilku lat także Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy uczestniczy w tej inicjatywie. W tym czasie są organizowane spotkania, lekcje biblioteczne i pogadanki  kiedy to bibliotekarze przekonują, że warto korzystać z dostępnych niezliczonych zasobów wiedzy, tak aby nasze życie  było  lepsze i wygodniejsze.

 

     W tym roku szczególną uwagę  zwracamy na potrzebę bardziej świadomego korzystania z Internetu.  Widzimy, jak bardzo informacje z sieci wpływają na sposób, w jaki odbieramy rzeczywistość, i jakie konsekwencje społeczne przynosi rozpowszechnianie się nieprawdziwych wiadomości – tzw. “fake newsów”.
,3
     W piątek, 29 marca,  w  FGBP  w Trzcinicy odbyło się  spotkanie z uczniami Szkoły  Podstawowej  i lekcja biblioteczna pt: „Detektyw na tropie”.  Były to szczególne zajęcia dla młodzieży, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat źródeł informacji w Internecie oraz kształcenie umiejętności skutecznego szukania informacji.  
Uczestnicy dowiedzieli się min: w jaki sposób można bardziej świadomie korzystać z sieci, jak oceniać rzetelność i prawdziwość rozpowszechnianych informacji, jak szukać interesujących nas treści, by uzyskać jak najwięcej trafnych wyników  i jak poruszać się w sieci, by móc czerpać z Internetu jak najwięcej korzyści i ustrzec się przed zagrożeniami.  Ponadto  uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym są “fake newsy”, dlaczego są one tak niebezpieczne i jak można się przed nimi chronić.  

     Spotkanie, w formie krótkiego wykładu, połączone z ćwiczeniami  wyszukiwawczymi to doskonały pomysł na to by zachęcić młodzież do bardziej świadomego i rozsądnego korzystania z informacji.

A. Jeleń