O tym, że wszystkie uczucia i emocje są ważne, jak je rozpoznawać i radzić sobie z nimi w konkretnych sytuacjach  przekonali się uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Trzcinicy.

W czwartkowy poranek, 3 listopada w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy,  dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, których tematem  były emocje oraz sposób ich ukazywania w komiksach.
Pretekstem do rozmowy była  doskonała  seria komiksów "Smerfy i świat emocji", która niedawno wzbogaciła zbiory biblioteki, otrzymana w ramach akcji "BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece", od wydawnictwa Story House Egmont Sp. z o.o. oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Na początku spotkania dzieci określiły swój nastrój, przypinając symbol- kropkę w odpowiednim miejscu tarczy, która była podzielona na obszary z różnymi emocjami.  Później odbyła się burza mózgów. Uczestnicy nazywali znane uczucia i  dzielili je na przyjemne i nieprzyjemne. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie grupujemy emocji na dobre i złe, bo wszystkie są przydatne i potrzebne, by uczyć nas jak zachować się w danych momentach.

Dzieci wysłuchały też fragmentu komiksu o przygodach Smerfów.  Skłoniło nas to do kolejnych rozmów i dyskusji  o sytuacji jaka miała miejsce w książce, o tym jakie budziła w smerfach uczucia, jak poradzić sobie z taką sytuacją i co robić, kiedy my tak będziemy się czuć?

Ważnym elementem pracy z komiksem było zwrócenie  uwagi czytelników na jego nietypową budowę i  formę wizualną,  gdyż później, głównym zadaniem dzieci było zaprojektowanie własnej opowieści.

Uczestnicy, w podziale na grupy  wspólnie wymyślali krótkie scenki, rysowali je w formie komiksu, doklejając dymki z dialogami. W efekcie powstało kilka ciekawych historii. Twórcy, obdarzeni  niezwykle bogatą wyobraźnią,  mogli pochwalić się swoimi pracami na forum grupy prezentując innym swoje kolorowe komiksy.

„Historie pełne emocji” to doskonały przykład kształtowania umiejętności nazywania  i radzenia sobie z emocjami, a także rozwijania wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci, co doskonale obrazują przeprowadzone zajęcia.

FGBP w Trzcinicy