Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej  FILIE, co roku, uczestniczą  w  akcji Narodowe Czytanie - wydarzeniu, realizowanym pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, które na stałe wpisało się już w życie kulturalno-społeczne naszego kraju.

W piątkowy poranek, 8 września w FGBP w Trzcinicy, odbyło się wspólne czytanie powieści „Nad Niemnem”, w którym wzięli udział członkowie gminnego Klubu Seniora.

To już 12. odsłona tej ogólnopolskiej inicjatywy, podczas której uczestnicy  przeżywają chwile refleksji, namysłu i radości ze wspólnego czytania i wsłuchania się w klasykę literatury polskiej.

Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, którego treść wysłuchali zgromadzeni.

„– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”…

W trakcie spotkania, można było  także otrzymać na swoim egzemplarzu książki pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta .  Nie zabrakło też okolicznościowych zakładek i wspólnych fotografii.

Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za wspólny czas!

FGBP