W bibliotece w Szebniach odbywają się warsztaty pt. „Akademia Małego Czytelnika. Podłączeni”. Warsztaty te mają na celu poruszenie zagadnień związanych z Internetem i przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie mogą czekać na młodych użytkowników w sieci. Dzięki warsztatom plastycznym staramy się również pokazać uczestnikom alternatywy spędzania wolnego czasu.

Pierwsze warsztaty były poświęcone treściom umieszczanym na mediach społecznościowych. Dzięki książce Adama Studzińskiego przenieśliśmy się do Wiewiórczego Z@kątka, gdzie dzieci poznały Tolę, dziewczynkę, która chciała dostawać mnóstwo lajków.

Zadaniem uczestników było odpowiedzenie na pytanie: po co w ogóle zamieszczamy treści dotyczące nas, czy naszego życia w Internecie? Wszyscy doszli do wniosku, że robimy to dla lajków… aby pochwalić się pięknymi fotografiami, osiągnięciami czy wspaniałymi momentami. Łatwo przychodzi nam klikanie „lubię to”, gdy coś nam się podoba. A Jak jest w rzeczywistości? Uczestnicy zostali poproszeni o to, żeby dali lajka za to, co lubią w sobie najbardziej. Jak się okazuje, nie było to proste zadanie, bo zdecydowanie łatwiej było znaleźć coś, co im się w sobie nie podoba.

Zachęciłyśmy więc uczestników, aby każdy w samym sobie poszukał takich „lajków” i już pod koniec zajęć powstały drzewka, ze złotymi serduszkami, które każdemu przypominać będą o tym, co lubią w sobie najbardziej.

Mamy też nadzieję, że z czasem na tych drzewkach będzie przybywać serduszek.

Warsztaty odbyły się 2 listopada w bibliotece w Szebniach i dofinansowane zostały przez Gminę Jasło.