W dniach 22-28 stycznia 2018 r. obchodziliśmy X Międzynarodowe Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Święto uchwalone zostało 1 listopada 2005 roku w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W Polsce główne uroczystości odbywają się w Auschwitz-Birkenau i pod warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Wiele ofiar holocaustu nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca świadectwa i instytucje. Jednym z takich miejsc jest Cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego w lesie warzyckim. Jest to największy na tym terenie cmentarz ofiar faszyzmu, na którym spoczywa kilka tysięcy zamordowanych Polaków, Żydów, jeńców sowieckich oraz Łemków.
W piątek 26 stycznia 2018 r., o godzinie 11.00 mieszkańcy gminy Jasło uczcili Ofiary Holokaustu. W tym dniu na cmentarzu w lesie warzyckim zapalono symboliczne znicze, złożono kwiaty przy macewie, a modlitwy odmówili: Eli Zolkos- przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski, Agata Śmierzyńska - prezes Fundacji Anioły Kultury w Warszawie, Tomasz Czarny - dyrektor Fundacji Anioły Kultur, ks. Mieczysława Piróg proboszcza z Parafii pw. św. Wawrzyńca w Warzycach, oraz ks. Roman Jagiełło z Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich.
Podczas modlitwy ekumenicznej duchowni różnych wyznań modlili się za ofiary holokaustu, zwracając się do obecnych na uroczystości, że w tym dniu chcemy podkreślić jak niewyobrażalna tragedia, a także nierówna walka z okupantem zjednoczyła dwa narody.
Gmina Jasło na zawsze będzie nosić ślady odciśnięte przez historię, miejsca, które chcemy pielęgnować w naszych sercach, umysłach, ale również w dziedzictwie historycznym; to pamięć o ofiarach II wojny światowej, którzy polegli w bitwie lub zostali zamęczeni w obozach zagłady. Pamiętajmy, zwłaszcza młode pokolenie Polaków o ofiarach nazizmu zamęczonych w obozie Auschwitz-Birkenau, o Getcie warszawskim, krakowskim, jasielskim, o ofiarach Hitlerowskiego Obozu Pracy Przymusowej w Szebniach spoczywających na Cmentarzu ofiar terroru hitlerowskiego w lesie warzyckim oraz na Cmentarzu jeńców radzieckich zamordowanych przez hitlerowców w latach 1942 - 1944 w obozie w Szebniach- mówił wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz.
Następnie w Domu Ludowym w Warzycach odbyło się druga część spotkania okolicznościowego z okazji X Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gminie Jasło, którą poprowadził Piotr Sikora. Na wstępie głos zabrał Stanisław Pankiewicz wójt gminy Jasło otwierając spotkanie, następnie głos zabrali goście: Eli Zolkos, Agata Śmierzyńska, Tomasz Czarny, ks. Mieczysława Piróg i ks. Roman Jagiełło.
Otwarto również wystawę „Zagłada ludności żydowskiej na terenie Gminy Jasło”, na której znalazły się dokumenty fotograficzne udostępnione Cyfrowemu Archiwum Tradycji Lokalnej przez mieszkańców naszej gminy. Mobilną wystawę będzie można zobaczyć podczas lekcji historycznych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach w szkołach powiatu jasielskiego.
Wystawa stała się wprowadzeniem do prelekcji Zofii Macek poświęconej wydarzeniom związanym z Holokaustem na terenie poszczególnych miejscowości gminy Jasło, a także przybliżeniu dziejów historycznych narodu żydowskiego.
Zofia Macek, historyk i autorka trzech publikacji o ofiarach II wojny światowej opowiadając historie polskich Żydów z okresu zagłady mówiła o życiu w jasielskim getcie, o obozie w Szebniach, a także o tragicznych losach więźniów zamordowanych w Dobrucowej. Autorka przedstawiła świadectwa bohaterskich postaw mieszkańców naszego regionu, którzy ratując Żydów i stając w obronie ich życia, płacili najwyższą cenę.
Opowiedziała o mieszkańcach odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” dla rodziny Twardzickich z Bierówki i Lubasiów z Moderówki,
Kończąc wystąpienie podkreśliła „…Tutaj cierpieli i ginęli niewinni ludzie, ginęły niewinne dzieci, ginęli patrioci, którym leżało na sercu dobro i wolność Ojczyzny. Cierpieli i ginęli Żydzi tylko za to, że byli Żydami…”
Organizatorzy dziękują za udział w uroczystości przybyłym gościom.