Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach w dniach od 05 do 09 luty 2018 roku zorganizowała dla najmłodszych czytelników ferie zimowe pod hasłem „Zimowisko wyobraźni”.
Pięciodniowe  warsztaty edukacyjne to m.in.: wspólnie zabawy integracyjne, kulinarne, zajęcia artystyczne, spotkanie z książką i teatrem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prace plastyczne, dzięki którym dzieci miały możliwość wykazania się umiejętnościami manualnymi.
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Starej Fabryce Czekolady w Korczynie, gdzie poznali  sztukę tworzenia czekolady - od ziarna do tabliczki. Zobaczyli maszyny i urządzenia do produkcji czekolady, tworzyli lizaki z czekolady oraz sami wylewali i zdobili czekoladowe tabliczki.

 

     W czasie wycieczki odwiedzili również zabytkowy kompleks dworski w Targowiskach, składający się z trzech budynków pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, w otoczeniu 400-500 letnich dębów oraz dwóch stawów. Piękny dwór położony jest w rozległym parku, w którym ponad 100 dębów to pomniki przyrody. Zbudowany został na skarpie nad stawami. Obecny dwór został wzniesiony w połowie XIX wieku. Pierwotnie stał tu inny dwór zbudowany w XVII wieku. Był to dwór obronny zwany twierdzą. Pozostały po nim masywne piwnice, na których posadowiony został obecny obiekt. Dzieje historyczne dworu, legendę oraz kilka ciekawych faktów związanych z tym miejscem opowiedział dr Marcin Obodyński – właściciel dworu. Uczestnicy zobaczyli również  podziemia, gdzie podczas wojny ukrywano Żydów.

     Pan Marcin, przedstawił również dworskiego kota „Pysia”, który jako „nadworny kot zarządza posiadłością”, a poznanie tak zacnego jegomościa przysporzyło dzieciom dużo frajdy i radości.

     W ostatnim dniu ferii biblioteka gościła  Teatr „Urwis”. Podczas spektaklu dzieci poznały historię drewnianego pajacyka, którego z magicznego drewna wystrugał lalkarz Dżepetto. Historia Pinokia wciąż pasjonuje kolejne pokolenia młodych czytelników, o czym wszyscy mogli  się przekonać w trakcie przedstawienia. Najmłodsi czytelnicy naszych bibliotek z zainteresowaniem oglądali losy Pinokia, który jest niegrzeczny, leniwy i sprawia wiele problemów swojemu opiekunowi. Do zmiany postępowania namawia go Świerszcz i Błękitna Wróżka. Wcześniej jednak chłopiec słucha podstępnej Lisicy, która próbuje sprowadzić go na złą drogę, narażając na wiele niebezpieczeństw. Przedstawienie to autorska reinterpretacja książki Carla Collodiego. Pinokio uczy dzieci podejmowania właściwych decyzji w wyborach pomiędzy dobrem i złem.

     Dzieci uczęszczające na warsztaty miały także możliwość degustowania regionalnych staropolskich potraw  m.in.: smacznych pierogów z serem i naleśników z niespodzianką.

     Organizatorem tegorocznej edycji ferii zimowych byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Anna Łepkowska - radna wsi Szebnie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach.

     Dyrektor i pracownicy GBP składają serdeczne podziękowania Annie Łepkowskiej oraz paniom z KGW w Szebniach  za  pomoc w organizacji zimowiska, podziękowania kierujemy także do dr Marcina Obodyńskiego za życzliwość i opowieści o historii dworu, i regionu.
 

GBP w Jaśle z/s w Szebniach