W poniedziałek, 5 czerwca, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego "Kolaże dla Wisławy" .

Konkurs zorganizowany został dla uczczenia pamięci wybitnej polskiej poetki, z okazji przypadającego w 2023 Roku Wisławy Szymborskiej. A patronat nad nim objęli Wójt Gminy Jasło i Fundacja Wisławy Szymborskiej.

kolaze dla wisławy002

 

 

     Do udziału zaproszono uczniów starszych klas, Szkół Podstawowych z terenu gminy.  Zgłoszono 17 prac młodzieży ze Szkoły w Osobnicy, Szebniach, Trzcinicy i Warzyc.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu ilustracji w formie kolażu, nawiązującego do dowolnego utworu Wisławy Szymborskiej.

     Biorąc pod uwagę połączenie walorów artystycznych z oryginalnością pomysłu i precyzją wykonania jury powołane przez organizatora przyznało nagrody i wyróżnienia:

I miejsce : Oliwia Gucwa – SP. w Trzcinicy,
II miejsce : Milena Betlej – SP. w Warzycach,
III miejsce : Weronika Twarduś – SP. w Warzycach.

Wyróżnieniem uhonorowano: Paulinę Kraus (SP. w Trzcinicy),  Błażeja Piekarza (SP. w Szebniach) oraz Oliwię Świątkowską (SP. w Warzycach)

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.

     Podczas spotkania, obecni goście i uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach literackich prowadzonych przez Joannę Jagiełło – znaną poetkę i pisarkę literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Autorka  podzieliła się swoim doświadczeniem twórczym i zaprosiła uczestników do literackiej zabawy „Wokół Wisławy Szymborskiej”.

Uczniowie  zyskali doskonałą okazję do rozwijania, być może ukrytych jeszcze pasji literackich. Spróbowali swoich sił w „lepiejach”. (krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne, groteskowe wierszyki).  Potem przyszła pora na limeryki i wreszcie na kolaże.  Efekty tych zmagań twórczych wprowadziły wszystkich w doskonały humor, a kreatywność uczestników z każdą minutą rozwijała się jeszcze bardziej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólny czas, zwycięzcom konkursu gratulujemy talentu artystycznego, a szkołom i opiekunom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w jego realizacji.

     Organizatorem konkursu była GBP w Jaśle z/s w Szebniach wraz z Filiami.
Finał konkurs jak i spotkanie  dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" na zadanie „Do biblioteki daj nura! Tu na każdego czeka literatura”.

kolaze dla wisławy001

kolaze dla wisławy003

kolaze dla wisławy005

kolaze dla wisławy007

kolaze dla wisławy009

kolaze dla wisławy010

kolaze dla wisławy012

kolaze dla wisławy014

kolaze dla wisławy015

kolaze dla wisławy017

kolaze dla wisławy018

kolaze dla wisławy020

kolaze dla wisławy021

kolaze dla wisławy026

kolaze dla wisławy027

kolaze dla wisławy029

kolaze dla wisławy030

kolaze dla wisławy034

kolaze dla wisławy036

GBP w Jaśle z/s w Szebniach